Автоматизація установки систем на безліч комп’ютерів

Компанія Microsoft приділяє найпильнішу увагу стратегії й принципам розгортання своїх операційних систем в організаціях і на підприємствах. Автоматизація процесу інсталяції відіграє ключову роль у зниженні витрат на перехід до використання нової операційної системи. Метод автоматизації процесу установки буде залежати від існуючої інфраструктури мережі, кількості й розмаїтості конфігурацій комп’ютерів, для яких буде виконуватися відновлення операційної системи, розкладу процесу розгортання й інших факторів. Ґрунтуючись на цих критеріях, ви зможете легко й швидко здійснити розгортання Windows Server 2003. Для цього є наступні можливості.

Група утиліт, називана Microsoft Windows Corporate Deployment Tools (Засобу корпоративного розгортання Windows). Ці утиліти призначені для індивідуального настроювання процесу автоматизованої установки й для розгортання предвстановленних операційних систем з наступного списку:

  • Windows XP Home Edition Service Pack 1
  • Windows XP Professional Service Pack 1
  • Windows XP 64-Bit Edition Service Pack 1
  • Windows Server 2003 Standard Edition
  • Windows Server 2003 Enterprise Edition
  • Windows Server 2003 Datacenter Edition
  • Windows Server 2003 Web Server

У число цих утиліт входять такі засоби, як Setup Manager (Setupmgr.exe), System Preparation Tool (Sysprep.exe), а також керівництва Microsoft Windows Corporate Deployment Tools User’s Guide (deploy.chm) і Microsoft Windows Preinstallation Reference (ref.chm). За допомогою цих утиліт можна виконати автоматизовану установку операційних систем на великій кількості комп’ютерів. Засоби розгортання й супровідна документація перебувають у папці \Support\Tools у файлі Deploy.cab. Щоб виконати їхню установку, розкрийте файл Deploy.cab за допомогою Провідника (Windows Explorer) і скопіюйте всі файли на локальний диск.

Спеціалізоване програмне забезпечення по керуванню системами (Microsoft Systems Management Server, SMS). Спеціалізоване програмне забезпечення по керуванню системами дозволяє запускати процедуру інсталяції із сервера й проводити весь процес централізовано, навіть не підходячи до клієнтським комп’ютерам. За рахунок цього невелика група адміністраторів зможе впоратися з установкою операційних систем з наведеного вище списку на великій кількості комп’ютерів у масштабах корпорації за порівняно короткий проміжок часу. Крім того, при використанні цього методу потрібен мінімум зусиль від кінцевих користувачів, що дозволить їм не відволікатися від своєї основної роботи. Нарешті, звільнення від інсталяції нової операційної системи кінцевих користувачів обмежує кількість потенційних помилок інсталяції.

Служби віддаленої установки (Remote Installation Services, RIS). RIS являє собою засіб, що вперше з’явився в операційній системі Windows 2000 Server. RIS дозволяє виконувати множинні інсталяції Windows XP Professional, Windows Server 2003, а також будь-яких версій Windows 2000 (за винятком Windows 2000 Datacenter Server). Використання цього засобу дозволяє виконувати одночасну інсталяцію операційної системи на безліч клієнтських комп’ютерів, територіально розподілених по різних філіях великого підприємства або організації. Принцип роботи RIS припускає початкове завантаження клієнтського комп’ютера з дискети або мережної карти. Системний адміністратор може використати RIS для створення й зберігання одного або декількох образів операційної системи на сервері RIS. Клієнтські комп’ютери, що підтримують технологію РХЕ (Pre-Boot execution Environment), завантажують ці образи через мережу. Після цього інсталяція завантаженого образа RIS може проходити в повністю автоматичному або напівавтоматичному режимі. Для комп’ютерів, які не підтримують РХЕ, до складу сервисів RIS включене спеціальний засіб, називаний Remote Boot Floppy Generator (Rbfg.exe), що дозволяє створити диск вилученої. Завантаження для використання з RIS. Слід відразу ж зазначити, що для використання RIS необхідно мати розгорнуту й зконфігуровану службу Active Directory.

Попередня стаття
Наступна стаття