Організація систем з подвійним завантаженням

При установці Windows Server 2003 ви можете зконфігурувати комп’ютер як систему з подвійним завантаженням, при якій ви можете мати дві встановлені операційні системи одночасно й вибирати робочу операційну систему при запуску комп’ютера. Однак перш ніж приймати рішення про організації такої конфігурації, варто оцінити всі її плюси й мінуси, а також розглянути проблеми сумісності файлових систем. Варто також відзначити, що якщо в Windows NT установка паралельної копії операційної системи була одним з додаткових засобів забезпечення надійності й відказостійкості, те після випуску Windows 2000, необхідність у такій мері відпала з появою нових, більше прогресивних засобів забезпечення відказостійкості системи.

Проте, можливості подвійного завантаження є досить коштовними, і напевно багато досвідчених користувачів захочуть зконфігурувати собі систему навіть не з подвійний, а із множинним завантаженням. Основні факти, які при цьому варто враховувати, перераховані нижче.

Установка декількох операційних систем на один розділ принципово можливий, однак офіційно не підтримується. Установлюйте кожну операційну систему на окремий розділ або логічний диск, тому що таким способом ви зможете гарантувати, що файли, життєво важливі для однієї з операційних систем, не будуть переписані іншою операційною системою.

Більше ранні ОС варто встановлювати першими. Наприклад, якщо потрібно створити конфігурацію з подвійним завантаженням, при якій комп’ютер може працювати під керуванням MS-DOS і Windows Server 2003, Standard Edition, необхідно спочатку встановити операційну систему MS-DOS. Причина цього полягає в тім, що якщо встановлювати MS-DOS після Windows Server 2003, завантажувальний сектор жорсткого диска може бути переписаний, що унеможливить завантаження Windows Server 2003. Крім того, системи Windows NT 4.0 і Windows 2000 при установці записують у системний розділ свою версію файлу ntldr, що не дозволить завантажити більше старшу систему.

Для відновлення завантажувального сектора Windows Server 2003 можна скористатися консоллю відновлення. Файл ntldr можна скопіювати в системний розділ з дистрибутивного компакт-диску з папки \I386. За аналогією з вищесказаним, якщо потрібно створити систему з подвійним завантаженням (наприклад, Windows NT 4.0 і Windows XP), те варто спочатку встановити Windows NT 4.0 і тільки потім – Windows XP. Незважаючи на сказане, не буде великою проблемою на комп’ютер з Windows 2000/XP або Windows Server 2003 поставити в окремий розділ системи Windows 95OSR2/98/ME, тому що вони не перезаписують завантажувальний сектор роздягнула, якщо є вже встановлена система.

Якщо комп’ютер працює до мережі й підключений до домену, не забувайте про те, що для кожної встановленої операційної системи (або для безлічі копій однієї й тієї ж операційної системи) необхідно використати унікальне ім’я комп’ютера. Це пов’язане з тим, що при підключенні комп’ютера до домену між комп’ютером і контролером домену встановлюється безпечний канал, що захищає паролем, що пов’язаний з обліковим записом комп’ютера в домені. Якщо ім’я комп’ютера не змінити, то нова встановлена система буде намагатися зв’язатися із уже існуючим обліковим записом комп’ютера. Із-за невідповідності старого і нового паролів виникнуть проблеми аутентификації комп’ютера в домені.

Якщо створюється система з подвійним завантаженням, і при цьому в якості другої операційної системи буде використатися MS-DOS, переконаєтеся в тім, що системний розділ відформатований як FAT (якщо в якості другої операційної системи будуть застосовуватися Windows 95 OSR2 або Windows 98, то переконаєтеся, що системний розділ відформатований для використання FAT32). Файли Windows 2000/XP/Server 2003 можна встановити на будь-який незжатий розділ, на якому досить вільного простору.

Щоб використати переваги NTFS і одночасно із цим зберегти можливість використання іншої операційної системи, необхідно мати не менш двох розділів на жорсткому диску. Диск С: треба відформатувати із використанням файлової системи, підтримуваної як Windows 2000/XP/Server 2003, так і іншою операційною системою – наприклад, найпоширенішим варіантом є форматування цього розділу із застосуванням файлової системи FAT. Інший розділ жорсткого диска треба відформатувати для файлової системи NTFS.

Спроба установки Windows 2000/XP/Server 2003 на стислий тім, створений за допомогою будь-якої утиліти стиску, відмінної від стиску NTFS, неминуче закінчиться невдачею.

Попередня стаття
Наступна стаття