Jaback

Програм для резервного копіювання написане дуже багато. Такий вивід можна зробити вже з кількості учасників путівника, опублікованого близько двох років тому. Програми сильно відрізняються по функціональності, а цінову політику можна описати як помірну: приблизно половина програм поширюється безкоштовно. І, на жаль, тенденція така, що платні продукти в області резервного копіювання, у своїй більшості, пропонують більш серйозний сервіс.

Але в багатьох правилах присутні виключення, і одне з них – це Jaback. Програма  Jaback безкоштовна, однак її можливості перебувають на рівні лідерів позаторішнього путівника. Jaback має версії для Windows і Mac OS X. Запускатися в різних системах програмі Jaback допомагає той факт, що вона написана на Java. Не зовсім зрозуміло, навіщо розроблювачі включили в дистрибутив Java(TM) 2 Runtime Environment застарілої версії 1.4.2. Це збільшує розмір дистрибутива. У папці, де встановлений Jaback, з 42МБ даних, 39МБ – це каталог jre. Тобто, сам Jaback у розпакованому виді займає лише 3 мегабайта. Більшість аналогічних продуктів не включають до свого складу компонента Java. У цьому нема рації. Користувач, якщо буде потреба, зробить це самостійно. Крім того, деякі продукти дозволяють автоматично завантажувати JRE з Мережі, якщо оточення не виявляється в системі. До речі, є й зворотні приклади – GTK. У більшість додатків для Windows, що використовують цю графічну бібліотеку, включається даний пакет. Ну а про ігри й говорити не доводиться: наявність Directx на компакт-диску – норма. Втім, у цьому випадку ми нічим не жертвуємо, адже тут обсяг не критичний. Головне, щоб містилося на CD або DVD болванку.

За допомогою Jaback ви можете повністю автоматизувати процес резервного копіювання. Робоче вікно програми Jaback має стандартне оформлення стилю Java. Ліва бокова панель Jaback містить дві вкладки. Вони – основа функціональності додатка. Це завдання й будильники. Завдання описують набір дій, які зв’язується між собою якимись умовами – сценаріями. Будильники визначають строки й регулярність виконання завдань. Кожному завданню може бути привласнено кілька будильників.

У правій панелі Jaback показується таблиця завдань, у якій, крім імені, показується тип, коментар користувача, дата й час останнього запуску. Унизу робочого вікна Jaback відображаються властивості завдання, а також серія порад, які новачкові здадуться дійсно корисними.

Завдання у Jaback можуть мати велику кількість типів. Варто відзначити лише основні операції Jaback. Є присутнім копіювання або архівування файлів і директорій. Використовується формат ZIP. При необхідності, резервні копії можна розпакувати навіть у більшості файлових менеджерів. Підтримується синхронізація каталогів. Ви можете також відслідковувати зміни в папках і окремих файлах. Як тільки дані змінені, у Jaback відразу ж автоматично відбувається резервне копіювання. Крім того, підтримується безліч дрібних операцій аж до простого виводу текстових повідомлень. Це затребуване при створенні сценаріїв. Наприклад, виконалася одна дія, виведена напис «усі відмінно», зроблений перехід на наступний етап.

Кожний тип завдань Jaback має власне діалогове вікно. У ньому відразу звертаєш увагу на значок долара. Біжать мурашки по тілу від думки, що, напевно, тут якісь функції, доступні тільки в платній версії. Але ні, лихо минуло – це всього лише можливість використовувати змінні. У кожному випадку присутній опис усіх доступних полів, так що розібратися буде, у принципі, нескладно. Звичайно, тут відіграє роль мовний бар’єр, адже програма Jaback не має російської локалізації. Крім того, саме слово «змінна» у багатьох новачків викликає шок і небажанні далі зв’язуватися із продуктом. Так що, усе у світі відносно.

Крім простих завдань, у Jaback ви можете створювати їхні складні аналоги – сценарії. Вони складаються з декількох кроків. Для цього пропонується спеціальний редактор, де ви можете не просто створювати сценарії, але також запускати й налагоджувати їх.

Будильник Jaback дозволяє запускати завдання з періодичністю від однієї секунди до року. Ви вказуєте час, дні тижня. Крім того, допускається вказівка інтервалу часу доби, у який доступне виконання завдання або сценарію.

Резервні копії Jaback можна зберігати на жорсткому диску або Ftp-сервері. По завершенню виконання завдання є можливість відправлення повідомлення по електронній пошті.

Варто відзначити ще одна, мабуть, головна гідність Jaback: програма працює як служба Windows NT. Вам не обов’язково тримати її завжди запущеною, щоб функціонували будильники, тобто, завдання виконувалися за розкладом. Та й це незручно, тому що Jaback не вміє згортатися в системний лоток. Додатку це просто не потрібно. Досить один раз установити Jaback як службу, і всі операції будуть проходити у фоновому режимі. Прекрасна, зручна програма, що справляється зі своїми завданнями. Для простого користувача Jaback, можливо, трохи перевантажений різними заумними властивостями, типу застосування регулярних виражень, але ж ніхто не змушує ними користуватися. Головне, знати англійську мову – російської локалізації немає, текстової інформації досить багато, а відповідальність величезна, адже мова йде про резервне копіювання.

Попередня стаття
Наступна стаття