logotip ua5.org
UA5.ORG

Методичні матеріали з інформатики
 
 
      Головна Зв'язок Статистика Закладки Пошук      
 
 
 
Розділи
 

Популярні публікації
 

Рекомендовані матеріали
 

Рекламні матеріали
 

 

Інформація й знання
Основні поняття інформатики
     
     
 

Інформація відіграє в житті людей величезну роль. Ми одержуємо її за допомогою наших органів почуттів з навколишнього світу, за допомогою розмовної мови від інших людей або із книг, добуваємо в процесі діяльності.

Інформація для людини — це знання, які він одержує з різних джерел.

Людське суспільство в міру свого розвитку досліджувало навколишній світ, накопичуючи про нього інформацію. Знання про навколишній світ і про самого себе дозволяють людині краще пристосуватися до життя.
 
   
     
     
Операційні системи - основні поняття
Основні поняття інформатики
     
     
 
Операційні системи (ОС) займають важливіше місце в сукупності сучасних системних програмних засобів, які складають програмне забезпечення електронно-обчислювальних машин. Вони є основою організації обчислювального процесу у обчислювальній системі та визначають ефективність як використання апаратних компонентів системи, так і розв’язання поставлених задач. Від них залежить також ефективність праці персоналу.
 
   
     
     
Предмет інформатики
Основні поняття інформатики
     
     
 

Інформатика – комплексна наукова й інженерна дисципліна, що вивчає всі аспекти проектування, створення, оцінювання, функціонування комп’ютерних систем оброблення інформації, її застосування і впливу на різні галузі соціальної практики. Можна вважати, що інформатика виникла одночасно з першими спробами механізувати  й автоматизувати розумову діяльність людини. Тобто зародження інформатики припадає на XVII століття, коли з`явилися перші механічні обчислювальні машини. Подальший розвиток інформатики також визначався ступенем розвитку інженерно-технічних можливостей людства. Отже, інформатика розвивається паралельно з технікою зв`язку, технікою автоматичного регулювання й управління (механічною, електромеханічною, електронною), технікою запам`ятовування, зчитування і запису, реєстрації, перетворення, опрацювання й передачі інформації.

 
   
     
     
Біти та байти
Основні поняття інформатики
     
     
 

У інформатиці для виміру даних використовується той факт, що різні типи даних мають універсальне двійкове представлення.

Мінімальною одиницею інформації у комп’ютері є біт. Біт може бути або виключеним, при цьому його значення дорівнює 0, або включеним, тоді його значення дорівнює 1. Група з 9 бітів уявляє собою байт, 8 біт якого містять дані, і 1 біт – контроль на парність. 8 біт дають 256 різних комбінацій включених та виключених станів від 0000000 до 11111111.

 
   
     
     
Основні відомості про будову комп'ютера
Основні поняття інформатики
     
     
 

Персональний комп’ютер (ПК) — це пристрій, що виконує операції введення інформації, оброблення її за певною програмою, виведення одержаних результатів у формі, придатній для сприйняття людиною.

Якість комп’ютера характеризується багатьма показниками. Це - набір інструкцій (команд), які комп’ютер здатен розуміти і виконувати; швидкість роботи (швидкодія) ЦП; кількість пристроїв введення-виведення, які можна приєднати до нього одночасно; споживання електроенергії та ін. Головним показником є швидкодія – кількість операцій, яку ЦП здатний виконати за одиницю часу.

 
   
     
     
Внутрішні пристрої комп'ютера
Основні поняття інформатики
     
     
 
Розглядаються основні пристрої комп'ютера: мікропроцесор, контролери та адаптери.
 
   
     
     
Зовнішні пристрої комп'ютера
Основні поняття інформатики
     
     
 

Клавіатура – пристрій, призначений для уведення в комп'ютер інформації від користувача. Сучасна клавіатура складається зі 104 укріплених у єдиному корпусі клавіш.

Миша – маніпулятор для введення інформації в комп'ютер. Вона необхідна для роботи із графічними пакетами, кресленнями, при розробці схем і при роботі в нових операційних системах. Найпростіші й дешеві моделі - оптико-механічні. Найдорожчі й надійні моделі «мишок» - оптичні. А найновішими вважаються інфрачервоні бездротові миші.

Монітор (дисплей)  - пристрій, призначений для виведення на екран текстової й графічної інформації. Від якості монітора залежить збереження зору й загальна стомлюваність при роботі. Монітори мають стандартний розмір діагоналі в 14, 15, 17, 19, 20 й 21 дюймів. Однак у цей час монітори з 14 дюймовим екраном не випускають. 

Монітори бувають кольоровими й монохромними. Вони можуть працювати в одному із двох режимів: текстовому або графічному.

Принтер – пристрій, призначений для виводу текстової й графічної інформації на папір. Розрізняють матричні, струминні й лазерні принтери. Принтери бувають кольорові і чорно-білі.

Сканерпристрій для введення в комп'ютер текстової й графічної інформації. Сканери бувають ручні, настільні й навіть напільні. Ручні сканери дешевше інших, але якість і точність сканування в них дуже мала. Настільні планшетні сканери дозволяють досягати набагато кращого результату, але ціна таких сканерів набагато вища. 

Плотер – пристрій, що дозволяє виводити графічну інформацію на папір або інші носії. Типові завдання для плотерів - виконання різних креслень, схем, малюнків, графіків, карт і т.п.

Дигітайзер – пристрій для введення графічної інформації в комп'ютер, а простіше – для малювання на планшеті спеціальним олівцем - стилусом.  Зображення моментально з планшета переноситься на екран монітора. У комплекті з дигітайзером поставляється 4-кнопкова «миша». Формат планшетів - від А4 до А0.

Модем (модулятор-демодулятор)- пристрій, що дозволяє комп'ютеру виходити на зв'язок з іншим комп'ютером за допомогою телефонних ліній. Модеми підрозділяються на внутрішні і зовнішні. Внутрішні модеми являють собою електронну плату, встановлену безпосередньо в комп'ютер, а зовнішні - автономний пристрій, що приєднується до одного з портів. Основний параметр у роботі модема - швидкість передачі даних. Вона виміряється в bps (біт у секунду).

Джерело безперебійного живлення – пристрій, призначений для захисту комп'ютера від стрибків напруги або відключення електроенергії. Для надійної роботи комп'ютера йому необхідно стійке енергоживлення.
 
   
     
     
Історія комп'ютера
Основні поняття інформатики
     
     
 
Люди використовували для рахунку|лічби| від пальців власних рук, камінчиків, примітивного рахункового приладу – абака, рахунків|лічби|, механічного арифмометра, логарифмічної лінійки до електронного калькулятора і сучасних персональних комп'ютерів – настільних|, портативних і кишенькових, здатних|здібних| вирішувати|рішати| найрізноманітніші завдання|задачі| не тільки|не лише| швидкого рахунку|лічби|, а набагато складніші.
 
   
     
     
Історія комп'ютера - кінець XIX століття
Основні поняття інформатики
     
     
 
В кінці XIX століття була винайдена перфострічка - паперова або целулоїдна плівка, на яку інформація наносилася перфоратором у вигляді сукупності отворів.

Широка паперова перфострічка була застосована в монотипі - набірній машині, винайденою Т. Ланстоном в 1892 році. Монотип складався з двох самостійних апаратів: клавіатури і відливного апарату. Клавіатура служила для складання програми набору на перфострічці, а відливний апарат виготовляв набір відповідно до раніше складеної на клавіатурі програми із спеціального друкарського сплаву - гарту.

 
   
     
     
Історія комп'ютера - початок ХХ століття
Основні поняття інформатики
     
     
 

У 1937 році Джордж Стібіц створив із звичайних електромеханічних реле двійковий суматор - пристрій, здатний виконувати операцію складання чисел в двійковому коді. І сьогодні двійковий суматор як і раніше є одним з основних компонентів будь-якого комп'ютера, основою його арифметичного пристрою.

У 1937-1942 рр. Джон Атанасофф створив модель першої обчислювальної машини, що працювала на вакуумних електронних лампах. У ній використовувалася двійкова система числення. Для введення даних і виведення результатів обчислень використовувалися перфокарти. Робота над цією машиною в 1942 році була практично завершена, але із-за війни подальше фінансування було припинене.

 
   
     
     
Історія комп'ютера - ХХ століття
Основні поняття інформатики
     
     
 

У сучасних комп'ютерах мікроскопічні транзистори в кристалі інтегральної схеми згруповані в системи "вентилів", що виконують логічні операції над двійковими числами. Так, наприклад, з їх допомогою побудовані описані вище двійкові суматори, що дозволяють складати багаторозрядні двійкові числа, проводити віднімання, множення, ділення і порівняння чисел між собою. Логічні "вентилі", діючи по певних правилах, управляють рухом даних і виконанням інструкцій в комп'ютері.

Вдосконалення перших зразків обчислювальних машин привело в 1951 році до створення комп'ютера UNIVAC, призначеного для комерційного використання. Він став першим комп'ютером, що серійно випускався.

 
   
     
     
Машина Поста
Основні поняття інформатики
     
     
 
Машина Поста складається з необмеженої в обидва боки стрічки, розділеної на гнізда, послідовно пронумеровані цілими числами, як позитивними, так і негативними. У кожнім гнізді стрічки стоїть ознака того, що в гнізді записана мітка або гніздо порожнє. Стан стрічки — це дані, які гнізда зайняті, а які порожні.
 
   
     
     
Машина Тьюринга
Основні поняття інформатики
     
     
 

Машина Тьюринга складається з необмеженої в обидва боки стрічки, розділеної на гнізда, послідовно пронумеровані цілими числами, як позитивними, так і негативними.

У кожнім гнізді стрічки може стояти будь-який символ із заданого алфавіту, у якім виділений «порожній» символ — ознака того, що гніздо порожнє.
 
   
     
     
Оболонка
Основні поняття інформатики
     
     
 

Оболонка це програма (комплекс програм), що спрощує роботу з основною програмою.

Наприклад, працювати з операційною системою MS- DOS досить складно — ця система управляється за допомогою команд, і ці команди користувач повинен пам'ятати. Крім того, їх потрібно правильно набирати.
 
   
     
     
Відкрите програмне забезпечення
Основні поняття інформатики
     
     
 

Відкрите програмне забезпечення розповсюджується безкоштовно з доступними всім текстами програм.

Рух за створення відкритого програмного забезпечення виник у зв'язку з: його високою вартістю, неможливістю адаптувати придбане програмне забезпечення до потреб користувача, неможливістю перевірити програмне забезпечення на наявність помилок і вірусів, слабкою можливістю забезпечення авторського права на програмне забезпечення. Важливим міркуванням ідеологів відкритого програмного забезпечення є те, що закони природи (відкриті Ньютоном, Ейнштейном і ін.) не є чиєюсь власністю.
 
   
     
     
Файл
Основні поняття інформатики
     
     
 

Файл це частина зовнішньої пам'яті комп'ютера, що має ідентифікатор (ім'я) і зберігаюча дані.

Залежно від типу даних файли, що зберігаються, розділяються на, програмні (виконувані), що управляють роботою комп'ютера, і файли, що містять інші дані, наприклад, тексти, які-небудь відомості у вигляді записів.
 
   
     
     
SHAREWARE
Основні поняття інформатики
     
     
 

ShareWare це програмний продукт, вільно розповсюджуваний серед користувачів. Практично те ж саме, що Відкрите програмне забезпечення.

 Як правило, поширюються продукти з неповними функціями. Якщо користувачеві даний продукт сподобався, він може одержати на нього офіційні права (і повну версію), зареєструвавшись у власника авторського права або його довіреної організації.
 
   
     
     
Інформатика
Основні поняття інформатики
     
     
 

Інформатика це наукова, технічна й технологічна дисципліна; займається питаннями збору, зберігання, обробки й передачі даних, у тому числі за допомогою комп'ютерної техніки.

Людство вищезгаданими питаннями займалося завжди, але інформатика виділилася в самостійну дисципліну тільки наприкінці 700х рр. XX в. Основним імпульсом стало створення персонального комп'ютера.
 
   
     
     
Інформація
Основні поняття інформатики
     
     
 
Інформація це первинне поняття, точного визначення якого не існує. Деякі тлумачення:
 
   
     
     
Поняття комп’ютера
Основні поняття інформатики
     
     
 

Комп’ютер це цифрова (дискретна) обчислювальна машина, здатна виконувати команди. Те ж, що й ЕОМ (електронно-обчислювальна машина).

Основне призначення комп'ютера — обробка даних за допомогою програм. При цьому обчислення — частина обробки даних.
 
   
     
     
Комп'ютер — універсальна машина для роботи з інформацією
Основні поняття інформатики
     
     
 
Комп'ютери зробили революцію в нашому житті. Вони змінили стиль роботи, торгівлі й розваг людей. Їх використовують лікарі й фермери, учителі й банківські працівники, інженери й дизайнери. Без комп'ютерів не обійтися при підготовці до видання книг і журналів, у наукових і інженерних розрахунках, при створенні спецефектів у кіно й на телебаченні й у багатьох інших випадках. Деякі професії повністю пов'язані з комп'ютерами.
 
   
     
     
Покоління ЕОМ
Основні поняття інформатики
     
     
 
Перша повністю електронна обчислювальна машина Ениак була побудовано в США в 1946 році. Її розміри були величезні: більш 30 м у довжину й 85 м по займаному обсягу. Вага машини рівнялася вазі чотирьох африканські слонів — приблизно 30 тоннам. Зберігання й обробка даних у ній здійснювалися за допомогою 18 тисяч електронних ламп. У нашій країні перша ЕОМ була побудована в 1951 році.
 
   
     
     
Техніка безпеки й організація робочого місця
Основні поняття інформатики
     
     
 

Під час роботи слід бути гранично уважним.

Щоб уникнути нещасного випадку, поразки електричним струмом, поломки встаткування рекомендується виконувати наступні правила:
 
   
     
     
Прикладне програмне забезпечення
Основні поняття інформатики
     
     
 

Прикладне програмне забезпечення можна розділити на дві групи програм: системи програмування й додатки.

Системи програмування є інструментами для програмістів-професіоналів і дозволяють розробляти програми на різних мовах програмування (Basic, Pascal, С и ін.). У цей час широке поширення одержали системи візуального програмування (Visual Basic, Borland Delphi і ін.), які дозволяють навіть починаючому користувачеві комп'ютера створювати нескладні програми.
 
   
     
     
Ліцензійні, умовно безкоштовні й безкоштовні програми
Основні поняття інформатики
     
     
 
Програми по їхньому юридичному статусу можна розділити на три великі групи: ліцензійні, умовно безкоштовні (shareware) і вільно розповсюджувані програми (freeware).
 
   
     
     
Інформатика як наука та галузь діяльності людини
Основні поняття інформатики
     
     
 
Інформатика, як відносно молода наука, виникла в середині ХХ століття. Передумовами для цього послужило різке зростання обсягу інформації, який обрушився на людину. З'являється комп'ютер, як технічний засіб, здатний посилити людські можливості і обробити великі обсяги інформації. Так як наука інформатика ще зовсім молода, то досі відбувається полеміка між вченими з приводу її визначення, ролі в суспільстві, напрямків розвитку. Це говорить тільки про те, що наука ця - стрімко розвивається.
 
   
     
     
Про походження терміну «алгоритм»
Основні поняття інформатики
     
     
 
Правила   виконання   арифметичних дій над цілими числами й простими дробами в десятковій системі числення вперше були сформульовані видатним середньовічним ученим по імені Мухаммед ібн Муса Ал-Хорезмі (у перекладі з арабського це означає "Мухаммед, син Муси з Хорезма"), скорочено Ал-Хорезмі. Ал-Хорезмі жив і працював в IX столітті. Арабський оригінал його арифметичної праці загублений, але є латинський переклад XII століття, по якому Західна Європа ознайомилася з десятковою позиційною системою числення й правилами виконання в ній арифметичних дій.
 
   
     
     

 
 
 
Яндекс.Метрика
 

 
     
  Copyright © 2008-2021 UA5.org