logotip ua5.org
UA5.ORG

Методичні матеріали з інформатики
 
 
      Головна Зв'язок Статистика Закладки Пошук      
 
 
 
Розділи
 

Популярні публікації
 

Рекомендовані матеріали
 

Рекламні матеріали
 

 

Шина


Обладнання
     
     
   
 

Шина це сукупність електричних ліній для обміну даними між частинами комп'ютера.

Крім цього, тип шини визначає й сигнали, які передаються по цих лініях.

У персональному комп'ютері типи шин визначаються материнською платою. Основні характеристики шин — розрядність переданих даних і швидкість передачі даних у Мбайт/с.

Найбільший інтерес викликають два типи шин: системний і локальний.

Системна шина призначена для забезпечення передачі даних між периферійними пристроями й центральним процесором, а також оперативною пам'яттю.

Існує кілька стандартів організації системної шини для персональних комп'ютерів.

Шина стандарту ISA (Industry standart architecture — промислова стандартна архітектура) прийнята в моделях ПК IBM PC, IBM PC/ XT, IBM PC/AT і комп'ютерах із процесором i80386. Характеризується 16ырозрядними даними й відносно невисокими швидкостями обміну даними по шині.

Шина стандарту EISA (Extended Industry Standart Architecture — удосконалена промислова стандартна архітектура) використовується в комп'ютерах із процесорами i80386 і i486, є не окремим стандартом, а лише розширенням ISA, у зв'язку із чим у ньому зберігається апаратна сумісність із попередніми моделями ПК.

Шина стандарту MCA (Micro Channel Architecture — мікроканальна архітектура) запропонована в 1987 р. фірмою IBM для PS/2. Забезпечує швидкий обмін даними між окремими пристроями, зокрема, з оперативною пам'яттю, однак несумісна з ISA і EISA.

Локальна шина — це шина, безпосередньо підключена до контактів мікропроцесора, тобто шина процесора.

Локальні шини почали використовуватися в комп'ютерах на базі процесорів i486. Локальна шина працює на частоті, рівній зовнішній частоті мікропроцесора.

Локальна шина стандарту VLB (VESA Local Bus, де VESA — Video Equipment Standards Assotiation — Асоціація стандартів відеоустаткування) розроблена в 1992 р. Іноді цю шину називають VESA. Один з недоліків шини VLB — неможливість її використання із процесорами наступного покоління: Pentium, Alpha, Power PC і ін. У цей час застаріла.

Шина стандарту PCI (Peripheral Component Interconnect — взаємозв'язок периферійних компонентів) створена в 1992 р. Строго говорячи, шина PCI не є локальної, тому що між нею й шиною процесора є спеціальний блок, що погодить сигнали. Крім цього, стандарт PCI передбачає використання допоміжного контролера, що бере на себе поділ сигналів процесора й шини й здійснюючого розв'язання конфліктів. Таким чином, шина PCI є незалежною від типу процесора. Частота роботи шини теж не залежить від частоти процесора й становить; 33 Мгц. Є 64нрозрядна версія шини. Шина PCI підтримує технологію «Plug-and-Play» ( встав-і-працюй). Широко використовується в цей час.

Під час переходу на шину PCI існували комп'ютери з архітектурою, що передбачає роботу із трьома шинами ISA, VLB і PCI. Така шина називається VIP ( по початкових буквах вхідних у неї стандартів).
 
   
 
 
Інші статті за темою:

 • Топологія шина
 • Адаптери Ethernet й Fast Ethernet
 • Інтерфейс SCSI
 • Внутрішні пристрої комп'ютера
 • Багатозначність поняття топології


 •  
       
       

   
   
   
  Яндекс.Метрика
   

   
       
    Copyright © 2008-2018 UA5.org