CPU-Z

При покупці комп’ютера деякі деталі конфігурації просто неможливо побачити в списку цін. Наприклад, ніхто не стане писати stepping процесора або таблицю SPD для модулів пам’яті. Тим часом, з подібних дріб’язків часом і складається продуктивність, помножена на стабільність.

Не можна осягнути неосяжне. CPU-Z не є універсальною програмою, що видає всю таємницю системного блоку. Застосування CPU-Z обмежується основними його компонентами: процесор, материнська плата й пам’ять. Усе це, не рахуючи відеокарти, де своїх утиліт вистачає, і є складові продуктивності комп’ютера. Решта – сервіс, обслуга.

CPU-Z не вимагає інсталяції в системі. В архіві, що завантажується з офіційної сторінки проекту CPU-Z, перебувають три файли: модуль, що виконується, конфігурація й короткий опис. Досить розпакувати вміст у будь-яку папку, у тому числі й на Usb-носій, і додаток готовий до запуску.

Програма CPU-Z не інтерактивна. Поміняти що-небудь у системі за допомогою CPU-Z не можна. Призначення обмежується виводом інформації. Робоче вікно CPU-Z складається із шести вкладок, хоча останню з них можна не рахувати – це About.

На першій вкладці CPU-Z показується інформація про процесор. Першою справою виводиться його маркетингове ім’я, під яким продається товар. Далі показується назва ядра, рознімання, товщина провідників, напруга живлення. Слідом виводиться детальна інформація про параметри мікросхеми. Тут показане сімейство, модель, stepping, ревізія. Нарешті, ви можете бачити повний список розширених інструкцій, підтримуваних процесором.

У нижній частині вікна CPU-Z відображається реальна частота процесора, множник, швидкості шини. Праворуч від цього блоку виводиться інформація про кеш. Обсяги кожного його рівня відображаються окремо. Нарешті, аж унизу показане число ядер і потоків процесора.

Друга вкладка CPU-Z більш докладно розписує принадності кешу. По кожному пункту виводиться додатковий опис, а також підкреслюється кількість блоків, яка може бути відмінною від одиниці на процесорах з декількома ядрами.

Таємниця материнської плати розкривається в третій вкладці CPU-Z. Ми бачимо ім’я виробника, модель, ревізію. Крім того, виводиться інформація про мікросхеми чипсету, південного моста й датчика температури. Ви можете бачити також виробника BIOS, версію й дату прошивання. Нарешті, показується тип графічного інтерфейсу, максимальна й актуальна швидкість обміну даними. Тут мається на увазі формат множника, аналогічно опису швидкості оптичних пристроїв.

Для оперативної пам’яті виводиться її тип і сумарний обсяг. У CPU-Z Ви також можете бачити число використовуваних нею каналів. Далі відображається таблиця затримок. На наступній вкладці CPU-Z розташована службова інформація SPD, зашита в самі модулі. І там теж є таблиця затримок, що показує як повинна працювати пам’ять. Крім того, по кожній планці виводиться обсяг, максимальна пропускна здатність, виробник і серійний номер.

Цієї інформації досить для того, що б програма CPU-Z стала фактично стандартом для перевірки конфігурації платформ комп’ютерів. CPU-Z регулярно обновляється, що дозволяє йому залишатися актуальним навіть на новітньому встаткуванні.
Попередня стаття
Наступна стаття