ІСТОРІЯ LINUX

Linux – багатозадачна й багатокористуватьська операційна система для бізнесу, утворення й індивідуального програмування. Linux належить сімейству UNIX-подібних операційних систем, вона може працювати на комп’ютерах Intel 80386, 80486 і Pentium.

Linux підтримує широкий спектр програмних пакетів від Te до X Windows, компіляторів GNU C/C++, протоколів TCP/IP. Це гнучка реалізація ОС UNIX, вільно розповсюджувана під генеральною ліцензією GNU.

Linux може будь-який вищезгаданий персональний комп’ютер перетворити в робочу станцію. Бізнесмени встановлюють Linux у мережах машин, використають операційну систему для обробки даних у сфері фінансів, медицини, розподіленої обробки, у телекомунікаціях і т.д.

UNIX – одна із самих популярних у світі операційних систем завдяки тому, що її супроводжує й поширює велику кількість компаній. Спочатку вона була створена як багатозадачна система для міні-комп’ютерів і мейнфреймів у середині 70-их років, але з тих пор вона виросла в одну з найпоширеніших операційних систем, незважаючи на свій часом, дивний інтерфейс і відсутність централізованої стандартизації. Існують версії UNIX для багатьох систем, починаючи від персонального комп’ютера, до суперкомп’ютерів, таких як Cray Y-MP.

Linux – вільно розповсюджувана версія UNIX, спочатку була розроблена Линусом Торвальдсом. Linux був створений за допомогою багатьох UNIX-програмістів і ентузіастів з Internet, тих, хто має досить навичок і здатностей розвивати систему. Ядро Linux не використає коди AT&T або якої-небудь іншої частки джерела, і більшість програм Linux розроблені в рамках проекту GNU з Free Software Foundation в Cambridge, Massachusetts. Але в нього внесли лепту також програмісти всього миру.

Щодо появи Linux версії 0.01 ніколи не робилося ніяких офіційних заяв. Вихідні тексти 0.01 не давали навіть нормального виконуваного коду: вони фактично складалися лише з набору заготівель для ядра й мовчазно припускали, що ви маєте доступ до Minix-машини, щоб мати можливість компілювати їх і вдосконалювати.

5-го жовтня 1991 року Линус оголосив першу «офіційну» версію Linux, версія 0.02. Знову це розглядалося як створення якоїсь хакерській системи. Основна увага – створення ядра. Ніякі питання підтримки роботи з користувачем, документування, тиражування й т.п. навіть не обговорювалися. Здається, що й сьогодні співтовариство Linux-ревне вважає ці питання вторинними в порівнянні з «дійсним програмуванням» – розвитком ядра.

Після версії 0.03 Линус стрибком перейшов у нумерації до версії 0.10, тому що над проектом стало працювати багато народу. Після декількох переглядів, що пішли, версій, Линус привласнив чергової версії номер 0.95, щоб тим самим відбити своє враження про те, що незабаром можлива вже “офіційна” версія. Це було в березні 1992 р. Приблизно через півтора року – у грудні 1993 версія ядра усе ще була Linux 0.99.pl14 – наближаючись до 1.0. А на даний момент версія ядра – 1.2.

Сьогодні Linux – це повноцінна ОС сімейства UNIX, здатна працювати з X Windows, TCP/IP, Emacs, UUCP, mail і USENET. Практично всі найважливіші програмні пакети були поставлені й на Linux, тобто для Linux тепер доступні й комерційні пакети. Все більша розмаїтість устаткування підтримується в порівнянні з первісним ядром. Багато хто тестували Linux на 486-ом і встановили, що він цілком порівнянний з робочими станціями Sun Microsystems і Digital Equipment Corporation.

Попередня стаття
Наступна стаття